Historie

Fotbalový klub SK Viktorie Jirny byl založen v červenci roku 1928. O dva roky později vstoupil do mistrovských bojů ve IV. třídě, za pět let už působil ve II. třídě a vyhrál II. ročník Fantova poháru v Horních Počernicích. V 50. letech došlo k přestavbě sportovního areálu a byly vybudovány kabiny, na začátku 60. let se družstvo dorostu stalo přeborníkem okresu. V roce 1967 A-mužstvo znovu postoupilo do II. třídy.

Do nového milénia vstoupilo mužstvo v I. B třídě. V sezoně 2000/01 skončilo ve skupině B na 5. místě, o rok později už na 2. místě, i když se ztrátou 14 bodů na vítěznou Litol. Na jaře roku 2002 přišel do Jiren trenér Josef Jícha, který předtím působil na Xaverově a ve Viktorii Žižkov. Během léta pak došlo k výraznému posílení a finanční stabilizaci klubu.

V sezoně 2002/03 vyhrál tým Viktorie skupinu E o dva body před Tuchoměřicemi, a postoupil tak do I. A třídy. V ní se zdržel jen během ročníku 2003/04, přestože ve skupině B obsadil s dvoubodovou ztrátou druhé místo za vítěznou Vlašimí a naopak s dvoubodovým náskokem před třetími Teplýšovicemi. Do Středočeského krajského přeboru postoupily Vlašim i Jirny, posílené o další kvalitní fotbalisty. Kromě toho byla dokončena přestavba zázemí, areál dostal novou tvář a přišli další hráči se zkušenostmi z I. a II. ligy.

V přeboru vydržela Viktorie dva roky. Nejprve v sezoně 2004/05 obsadila 5. místo. Nejvyšší krajskou soutěž tehdy vyhrál Meteor Stříbrná Skalice před Bzovou, Polabanem Nymburk a Černolicemi. V Jirnech bylo obnoveno družstvo dorostu.

V další sezoně 2005/06 už Jirny přebor vyhrály s náskokem 13 bodů na druhé Votice a 14 bodů na třetí Králodvorskou cementárnu Beroun. Mužstvo dosáhlo impozantního skóre 94:36, tedy s průměrem více než tři vstřelené góly na zápas.

Vlašim naopak sestoupila z předposledního 15. místa zpět do I. A třídy. Paradoxně se i tak objevila společně s Jirny od další sezony v divizi, kde nahradila odstoupivší Graffin Kácov.

Sezona 2006/07

Počínaje ročníkem 2006/07 tak hrál tým Viktorie Jirny divizi. Napoprvé v divizi B skončil druhá o 4 body za Vlašimí, rozhodovalo se ale až v přímém souboji v posledním kole právě ve Vlašimi. Ta si tedy vybojovala postup do ČFL.

Sezona 2007/08

Do další sezony 2007/08 vstoupilo poprvé i B-mužstvo Jiren pod vedením trenéra Karla Zajace a dvě minipřípravky. Tým mužů dosáhl historického prvenství v divizi B, kterou vyhrál s náskokem čtyř bodů před druhým Loko Vltavín, postup do ČFL však neakceptoval.

Sezona 2008/09

Rok nato v sezoně 2008/09 skončili Jirenští v divizi B druzí s odstupem tří bodů za vítězným Arsenalem Česká Lípa, nabídku postupu mimo pořadí klub opět odmítl. V areálu však bylo vybudováno dětské hřiště, víceúčelový kurt a tréninková hrací plocha s umělou trávou.

Sezona 2009/10

V sezoně 2009/10 Jirny podruhé vyhrály divizi B, tentokrát s náskokem třinácti bodů před druhým FC Chomutov. A potřetí odmítly postup. B-muži současně vyhráli Okresní přebor Praha-východ, ti postup do I. B třídy akceptovali.

Dokončena byla rovněž posilovna v nové části hlavní budovy a rehabilitační linka.

Sezona 2010/11

Ročník 2010/11 přinesl třetí prvenství v divizi B, tentokrát s náskokem jedenácti bodů před druhým SK Roudnice nad Labem. Marek Kincl se stal s 27 góly nejlepším střelcem všech pěti divizních skupin.

Tento ročník, respektive jeho konec, ale přinesl ale také již čtvrté odmítnutí účasti v ČFL. Podařilo se zajistit umělou závlahu na hřišti, čímž byl areál kompletně dobudován.

Sezona 2011/12

Dominance v divizní skupině B vyvrcholila v sezoně 2011/12, kdy Jirny vyhrály tuto soutěž se ziskem 79 bodů. Viktorie nastřílela rekordních 115 branek a v dubnovém utkání s Čelákovicemi smetla dvouciferným skóre 10:0 tým Unionu Čelákovice. Historickým individuálním rekordem pak bylo 42 gólů Marka Kincla v tomto ročníku.

Se ztrátou dvanácti bodů skončily jako druhé Zápy, ale právě ony se staly postupujícím do ČFL, neboť Jirny popáté postup za sebou do třetí nejvyšší soutěže neakceptovaly.

Sezona 2012/13

Ve své sedmé divizní sezoně v řadě (2012/13) hrála Viktorie Jirny „vedlejší“ divizní skupinu C a vyhrála ji s rekordním počtem 85 bodů a s náskokem 31 bodů před druhou Spartou Kutná Hora, což byl také historický rekord – stejně jako 40 plusových bodů v tabulce pravdy. Rekordně nízkým počtem pak bylo pouhých deset inkasovaných gólů.

V tomto ročníku Viktorie vyhrála 28 z 30 zápasů, Za celou sezonu ztratila jen pět bodů vinou jarní porážky v Jablonci-Mšeně a remízy s Dobrovicí. Koncem sezony v červnu dosáhla svého druhého dvouciferného výsledku v divizi, když rozdrtila Jiskru Ústí nad Orlicí 10:1. Nejlepšími střelci týmu byli Tomáš Jandzik (17 gólů) a Jaromír Jindráček (15 gólů), navíc brankář Jan Štěpnička vychytal rekordních 20 zápasů s čistým kontem.

Jirny za sedm let svého divizního působení odehrály 210 mistrovských zápasů s bilancí 162 výher – 20 remíz – 28 proher a skóre 589:208.

Výkonnost mužstva pod vedením majitele klubu a současně i trenéra Josefa Jíchy vysoce převyšovala úroveň divizních soutěží, a tak bylo v roce 2013 rozhodnuto postup do ČFL akceptovat.

Sezona 2013/14

Hned ve své premiérové sezoně v nejvyšší amatérské soutěži skončily Jirny na 2. místě se ztrátou jediného bodu na vítězný Kolín. Třetí skončila s odstupem Chrudim.

Jirenští vstoupili do ČFL v roli nováčka 11. srpna roku 2013 domácím zápasem s Čáslaví a vítězstvím 2:1, o němž se postarali svými góly Pavel Grznár a Petr Beran. Za hosty skóroval Vladimír Pokorný, který o rok později přestoupil do Jiren. Čáslav se pak ale stala podzimním vítězem ČFL s náskokem jednoho bodu před Jirny a Kolínem.

Podzim přinesl konec úžasné série domácích zápasů bez porážky. Od dubna 2008, kdy v Jirnech vyhrál Loko Vltavín, trvala 85 zápasů v řadě, jinak také pět a půl roku. Ukončila již až Sparta B v říjnu 2013, zvítězila v Jirnech 2:1.

Na jaře si udržovala Viktorie naději na prvenství až do posledního kola, v něm však Kolín uhájil svoji vedoucí pozici.

Sezona 2014/15

Stejně jako před rokem dokončily Jirny sezonu na 2. místě, i když tentokrát se značnou ztrátou 17 bodů na vítězný tým FK Bohemians Praha ze Střížkova. Po skončení sezony však byla Viktorie administrativně přeřazena z druhého na konečné dvanácté místo v tabulce s odpočtem 20 bodů.

FAČR to zdůvodnil neoprávněným startem hráče Denise Tokara v devíti jarních zápasech, neměl totiž platný průkaz fotbalového svazu. Upozornění a postih měly logicky přijít již po prvním zápase s Tokarem, to ale FAČR neučinil, zareagoval až mnohem později, než z titulu své pravomoci mohl a měl. Devět zápasů Jiren, v nichž Ukrajinec od 16. března nastoupil, tak bylo zkontumováno výsledkem 3:0 ve prospěch soupeřů. Jednalo se o tato utkání z jara 2015: z 26. dubna Jirny – Admira (s výsledkem na hřišti 2:1), 3. května Zápy – Jirny (1:4), 10. května Jirny – Domažlice (2:1), 13. května Jirny – Meteor (4:1), 16. května Králův Dvůr – Jirny (0:0, pen. 3:4), 24. května Jirny – Loko Vltavín (2:0), 30. května Čáslav – Jirny (4:2), 6. června Chomutov – Jirny (1:0) a 14. června Jirny – Union 2013 (3:2).

Po přepočtu vyhrál soutěž FK Bohemians Praha s náskokem 15 bodů před Domažlicemi a 19 bodů před Vyšehradem. První dva týmy postup do FNL neakcepovaly, Vyšehrad ano.

Sezona 2015/16

Ve své třetí sezoně v ČFL se fotbalisté Viktorie Jirny dočkali premiérového triumfu v této soutěži: vyhráli ji se ziskem 82 bodů, o jeden bod před druhými Zápy a o tři body před třetí Viktorií Žižkov. Tým z Prahy 3 se také po roce vrátil do Fotbalové národní ligy: vítězné Jirny totiž nebyly od FAČR ani osloveny s nabídkou na postup, zatímco druhé Zápy neobdržely potřebnou licenci pro start v profesionální soutěži.

Do sezony v tomto ročníku vstoupilo 20 mužstev, ale dokončilo ji jen 19, protože Union 2013 z Nového Bydžova v zimní přestávce odstoupil. Jirny posílil v létě roku 2015 mj. Aleš Melechovský, který přišel z Bohemians Praha. Podzimní část ale vyhrál Loko Vltavín před Chrudimí a Zápy, Jirny byly až šesté se ztrátou osmi bodů na čelo tabulky. Po odstoupení Unionu 2013 se ztráta zmenšila na pět bodů a na jaře, už pod vedením trenéra Václava Hradeckého, začala velká stíhací jízda. Přišli zkušení stopeři Marcel Šťastný s Lubošem Hruškou a zejména brankář Vilém Fendrich, poté, se skončili v mužstvu gólmani Vít Ducheček i Petr Víšek. Z Jablonce hostující Fendrich se stal nejspíš klíčovým mužem v tažení za prvenstvím: na jaře totiž vychytal Viktorii 12 utkání s čistým kontem a v dalších třech zápasech inkasoval jen jednou.

O prvenství našeho týmu v ČFL rozhodl zápas předposledního 33. kola a vítězství v derby 2:0 nad Zápy, jež rozhodli svými góly Aleš Melechovský a Luboš Hruška. Pak ještě Viktorie potvrdia 1. místo výhrou v Benešově. Na jaře vybojovalo 50 bodů z 54 možných a mohlo slavit. Po deseti letech od svého příchodu do Jiren oslavil prvenství v nejvyšší amatérské soutěži kapitán jirenského týmu Ondřej Kejha. Nejvíc branek v této sezoně nastříleli Aleš Melechovský (16), Tomáš Dubský (8) a Jiří Vondráček (7).

Sezona 2016/17

Jirny jako první tým v historii ČFL obhájily první místo z předchozího ročníku a stejně jako rok předtím s náskokem jednoho bodu, tentokrát před nováčkem Olympií Hradec Králové. Třetí Loko Vltavín zaostal o tři body. Tým pod vedením trenéra Václava Hradeckého vyhrál soutěž navzdory šestibodové penalizaci ze strany FAČR.

Po podzimu měla Viktorie sedmibodový náskok, kanonýr Aleš Melechovský měl na svém kontě 17 branek a ze Slavie hostující brankář Martin Otáhal 9 vychytaných nul. V odvetné části sezony se ale mužstvu dlouho nedařilo, v první polovině jarní části z devíti zápasů vyhrálo jen dva. Oproti podzimu se nedařily ani penaltové rozstřely, což vyvrcholilo počátkem května v domácím remízovém souboji s Olympií Hradec Králové. K tomu přišly bodové odpočty, a tak Viktorie ztrácela až 7 bodů na čelo tabulky. Nic z toho ale mužstvo nezlomilo: všech posledních osm zápasů sezony, které odehrálo během jednoho měsíce od 10. května do 10. června, totiž vyhrálo!

Aleš Melechovský ke svým sedmnácti podzimním trefám přidal na jaře dalších devět a s celkově 26 góly se stal králem střelců ČFL. Vladimír Pokorný dal 7 a Pavel Vandas 6 gólů. Brankáře Otáhala, který se vrátil do Slavie, nahradil Ondřej Čáp, který přišel z Horních Měcholup.

Na potvrzení svého triumfu v soutěži ale musela Viktorie čekat od svého posledního zápasu s Benátky nad Jizerou (2:1) dalších deset dní a konkrétně utkání, v němž Loko Vltavín zdolal Olympii Hradec Králové 2:1. Tím ji tak „podržel“ na druhém místě tabulky.

Jirny vyhrály ČFL, nabídku k účasti ve Fotbalové národní lize ale kvůli nevyhovujícímu stadionu a chybějící mládežnické základně nedostaly. Podle FAČRu splnila licenční podmínky pro účast v profesionální soutěži druhá Olympia, ale že tomu tak úplně nebylo, potvrdilo následné stěhování klubu z Hradce Králové-Kuklen do Prahy na Strahov. Tady pak také hrál v další sezoně domácí zápasy FNL pod názvem Olympia Praha.

Sezona 2017/18

Ve své páté sezoně v ČFL obsadily Jirny 6. místo s odstupem 19 bodů na vítěznou Chrudim.

V létě roku 2017 odešli z týmu brankář Faris Poráčanin, Václav Ježdík a Felix Awuku. Jirny naopak posílil záložník Miroslav Mareš a tři 18letí mladíci: brankář František Kafka a Marek Stockner s Jakubem Černým. A také trenér Aleš Čvančara, jenž předtím působil u mládežnických reprezentací. Se stávajícím koučem Václavem Hradeckým měli rovnocenné kompetence.

Změna herního stylu ale týmu moc nesedla a na podzim získal jen 26 bodů, takže strávil zimní pauzu až ve druhé polovině tabulky na 10. místě. Vinou přetrvávajícího zranění se postupně vytrácel kanonýr Aleš Melechovský a po podzimu Viktorii opustil: přerušil fotbalovou kariéru a odcestoval do Asie. Z Jiren odešli i další dva ofenzivní hráči, Pavel Vandas a Martin Klán, ale také brankář Ondřej Čáp a záložník Jakub Černý. Po půlroce skončil i trenér Aleš Čvančara. Přišli naopak Ukrajinci Serhii Honcharenko s Denysem Tokarem, Martin Mruvčinský a litevský brankář australského původu Evan Ridley-Aleksandrov.

Navzdory výraznému oslabení o Melechovského, Vandase a řadě zranění na jaře získala Viktoria o tři body víc než na podzim: 29. Na rozdíl od minulosti už ne tolik zásluhou herní převahy, jako spíš bojovnosti. Dobrý dojem z druhé poloviny sezony ale pokazil debakl 1:6 v závěrečném utkání v červnu v Benešově.

Nejlepšími střelci týmu se stali v sezoně 2017/18 svorně Daniel Kocourek, Lukáš Křeček, Radek Stöckner a Jiří Vondráček: všichni nastříleli 6 branek. A brankář František Kafka vychytal celkem 11x čisté konto.